Logo-panda-ubezpieczenia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Zadzwoń  +48 537 969 294
ua
rus

Właściciele pojazdów przywykli już pewnie do obligatoryjnego corocznego ubezpieczenia OC. Dla wielu jest to przykry obowiązek i wydatek, który potrafi (w zależności klasy i wieku auta) „szarpnąć po kieszeni”. Zamiast więc ryzykować i unikać opłat (za co zresztą grożą wysokie kary finansowe), lepiej skorzystać z legalnego rozwiązania, jakim są … negocjacje korzystniejszych dla siebie warunków ubezpieczeniowych.

Sprawdź dostępne możliwości i … promocje

Tak tak – poszukiwanie optymalnego ubezpieczenia to jakby wybranie się na zakupy. Najlepiej online – wówczas można prześledzić w spokojnych okolicznościach przyrody (czyli domowym zaciszu) różne propozycje towarzystw ubezpieczeniowych. Nie ma co się przywiązywać do jednego z nich. Mając taką opcję jak porównywarka ubezpieczeń, w krótkim czasie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, jaka firma da nam najkorzystniejszą ofertę. Podobnie rzecz dotyczy promocji, jakie oferują ubezpieczyciele. Może ona np. dotyczyć zakupu polisy przez internet lub przeciwnie – rabat dostaniemy za to, że kupujemy bezpośrednio u agenta lub pośrednika ubezpieczeniowego. Mając taką wiedzę, możemy wybrać się na negocjacje.

Wynegocjować najlepszy wariant

Niewielu kierowców korzysta z przywileju, jakim jest możliwość negocjowania ceny ubezpieczenia. Zwłaszcza może się to sprawdzić w sytuacji, gdy dotychczasowy ubezpieczyciel chce z nami przedłużyć umowę.

Zniżki, o których warto wiedzieć

Niższe OC (nawet o kilkanaście procent) możemy mieć także w momencie, kiedy kupimy OC na samochód w pakiecie z innymi rodzajami ubezpieczeń. Mowa tu np. o AC, NWW, ubezpieczeniu szyb czy nawet ubezpieczeniu domu/mieszkania, zdrowotnego itp. Taki kompleksowy manewr może być korzystny pod warunkiem, że będziemy mieć polisę w jednym zakładzie ubezpieczeniowym.

Jeśli dopiero co otrzymaliśmy prawo jazdy, wówczas nie posiadamy jeszcze korzystnych zniżek. Można wtedy przekalkulować, czy lepiej będzie skorzystać ze zniżek kogoś, kto za bezszkodową jazdę ma już przywilej wysokiego upustu, czy też samemu zacząć wypracowywać swoje zniżki? W pierwszym przypadku taka osoba zostanie współwłaścicielem naszego samochodu. Druga alternatywa oznacza uzbrojenie się w cierpliwość, gdyż wypracowanie własnych zniżek to długoletni proces. Co roku można uzyskać od 5 do 10 procent. Po 6 latach bezszkodowej jazdy otrzymujemy maksimum, a więc 60 procent. Jeśli jednak przydarzą nam się jakieś szkody, to możemy za nie stracić od 5 do 15 procent.

Bardziej opłaca też opłacić ubezpieczenie OC w całości niż w ratach. Dzieląc płatność, ubezpieczyciel dokłada nam nawet do 10 procent więcej do ogólnej kwoty.

Im mniejszy silnik, tym mniejszy koszt

Miłośnicy większych silników będą niepocieszeni – im większa pojemność pod maską, tym większe OC. Szukając więc oszczędności już na starcie, można na początek rozważyć zakup samochodu z mniejszym silnikiem.

Gdy z kolei przymierzamy się do zakupu auta z salonu, to warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak dealerski pakiet ubezpieczeniowy, czyli specjalny, kompleksowy zestaw ubezpieczeń. W nim znajduje się OC, AC, NWW i Assistance. To rodzaj porozumienia, jakie zawierają między sobą dealer samochodowy i konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Ryczałtowa wycena ubezpieczenia liczona jest od wartości auta i wynosi z reguły 1-3%.

Opłacone OC przez poprzedniego właściciela

To kolejny bardzo korzystny wariant mniejszego wydatku na OC. W momencie, kiedy kupujemy od kogoś auto, to jego poprzedni właściciel traci prawo do polisy OC. Jeśli jest ona jeszcze ważna i opłacona (co warto sprawdzić!), to spokojnie możemy na niej jeździć dopóki nie straci ważności. Może się jednak i tak zdarzyć, że towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym jest zawarta polisa, automatycznie przeprowadzi rekalkulację i przeliczy składki na nowego właściciela. W takiej sytuacji trzeba się zastanowić, czy będzie to jeszcze dla nas opłacalne, czy też lepiej wypowiedzieć ubezpieczenie i poszukać dla siebie bardziej atrakcyjnej opcji.

Polecamy również:

Wybierz najlepszy zakład ubezpieczeniowy!

Jak kupić polisę online?

Święta za granicą – jak się ubezpieczyć?

Follow by Email
Facebook0
Google+0
https://pandaubezpieczenia.pl/blog/moto/tansze-oc-negocjuj">
Twitter20

Zostaw telefon, oddzwonimy do Ciebie w ciągu 15 minut!

Ostatnio na blogu:

Jak powinien ubezpieczyć się amator sportów zimowych?

Choć polska zima nas nie rozpieszcza pod względem pogody, to jednak amatorzy sportów zimowych potrafią znaleźć dla siebie alternatywę w postaci tras narciarskich czy stoków we Włoszech, Austrii lub Francji. Będąc miłośnikiem snowboardu, jazdy na nartach czy łyżwach...

czytaj dalej

Czy można sprawdzić zniżki OC?

Cena ubezpieczenia OC jest jednym z najważniejszych czynników, który ma wpływ na wybór przez klienta zakładu ubezpieczeń. Mimo że zakres ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawsze jest taki sam, ceny w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogą...

czytaj dalej

Święta za granicą – jak się ubezpieczyć?

Niektórzy odwiedzają rodzinę za granicą, inni szukają odmiany i chcą spędzić czas na wakacjach, a są i tacy, którzy taki sposób spędzania Świąt Bożego Narodzenia praktykują już od wielu lat. Świąteczny wyjazd za granicę wiąże się jednak z pewnymi formalnościami....

czytaj dalej

Jak kupić polisę online?

Coraz więcej spraw możemy załatwić przez internet. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy, jednak z takim argumentem jak oszczędność czasu, który stwarzają np. zakupy online, chyba mało kto będzie polemizował. Podobnie jak z kosmetykami, ubraniami, sprzętem AGD/RTV jest z ubezpieczeniami. Dostajemy swój wirtualny koszyk i idziemy na zakupy. Zanim jednak zdecydujemy się na ten „jeden jedyny właściwy” wariant, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ofertami różnych towarzystw ubezpieczeniowych. A pomocnym narzędziem okazują się różnego rodzaju porównywarki.

czytaj dalej

Co oprócz OC może wybrać kierowca?

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, by uchronić siebie, pasażerów i pojazd możemy wybrać inne opcje ochrony ubezpieczeniowej. Ubezpieczenia dobrowolne chronią życie i zdrowie kierowcy i pasażerów oraz jego pojazd, nawet gdy jesteśmy winni zdarzenie. Warunki...

czytaj dalej

Ubezpieczenie od utraty zysków – dla kogo?

Świadczenia z ubezpieczenia od utraty zysków W razie powstania szkody ubezpieczony otrzymuje świadczenia z tytułu: utraty zysku operacyjnego, rozumianego jako część dochodu, którą firma osiągnęłaby, gdyby nie wystąpiła szkoda kosztów stałych, czyli kosztu uzyskania...

czytaj dalej

Wybierz najlepszy zakład ubezpieczeniowy!

Dlaczego się ubezpieczamy? To pytanie, które zapewne nurtuje niejednego Kowalskiego, kiedy w domowym budżecie musi zaplanować opłacenie kolejnej składki ubezpieczeniowej lub wykupić polisę na właśnie zakupiony samochód, dom itd. Ci, którzy pesymistycznie podchodzą do...

czytaj dalej