Logo-panda-ubezpieczenia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Zadzwoń  +48 537 969 294
ua
rus

Do najbardziej popularnych majątkowych produktów ubezpieczeniowych należą ubezpieczenia komunikacyjne, czyli związane z ruchem drogowym. Regulują je m.in. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz Kodeks Cywilny.

Obowiązkowe OC

Wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych zobowiązani są do wykupienia polisy OC, najpóźniej w dniu ich rejestracji. Zakres tego ubezpieczenia jest akurat taki sam u wszystkich ubezpieczycieli, a reguluje go wspomniana już wyżej ustawa. OC jest gwarancją, że ubezpieczyciel pokryje z Twojej polisy szkody, jakie wyrządzisz innym uczestnikom ruchu drogowego. Jego zakres obejmuje mienie, zdrowie i życie osób, które zostały poszkodowane w wypadku/kolizji z Twojej winy. Zakład ubezpieczeniowy przejmuje więc odpowiedzialność za uczynione przez Ciebie szkody (utrata, uszkodzenie mienia, rozstrój zdrowia, uszkodzenie ciała, śmierć) w razie wypadku.

Umowę na ubezpieczenie OC zawiera się na 12 miesięcy. W pewnych przypadkach może to być krótszy okres. Dotyczy to sytuacji, gdy pojazd jest:

 • przeznaczony do sprzedaży i zarejestrowany na stałe (nie dłużej niż 30 dni),
 • zarejestrowany czasowo (nie krócej niż 30 dni),
 • zarejestrowany za granicą (nie krócej niż 30 dni),
 • historyczny (nie krócej niż 30 dni)
 • wolnobieżny (nie krócej niż 3 miesiące).

Za niewykupione OC można otrzymać karę finansową. Jej wysokość uzależniona jest od tego, jakiego dotyczy samochodu oraz jak długo trwa okres pozostawania bez ochrony. W 2018 r. za brak OC nalicza się np. 4200 zł w przypadku aut osobowych.

Dobrowolne Autocasco

Kradzieże, zniszczenia pojazdów to rzeczy, które mogą przydarzyć się każdemu kierowcy. Mając polisę Autocasco, nie musisz martwić się o to, skąd otrzymasz odszkodowanie, jeśli stracisz auto lub zostanie uszkodzone. AC dotyczyć może takich szkód jak:

 • zderzenia się pojazdów,
 • zderzenia z osobami,
 • zderzenia ze zwierzętami,
 • zderzenia z przedmiotami na zewnątrz samochodu (np. uderzenie w jakiś obiekt budowlany),
 • zdarzeń losowych np. pożar, zatopienie, uderzenie pioruna, powódź, opad atmosferyczny, działanie sił przyrody (huragan itp.), działanie czynnika chemicznego lub termicznego, pochodzącego z zewnątrz pojazdu,
 • uszkodzenia auta przez osoby trzecie,
 • kradzieży samochodu,
 • kradzieży części lub wyposażenia pojazdu.

Ktoś uszkodzi Twój pojazd, spadnie na niego drzewo, spowodujesz stłuczkę – to kilka przykładowych sytuacji, w których właśnie przydać się może polisa AC. Możesz też je ograniczać lub rozszerzać (np. jazda wyścigowa, wynajem pojazdów) w zależności od potrzeb.

Dodatkowe NWW

Ubezpieczenie NWW zapewnia odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu kierowcy lub kierowcy i pasażerom auta. Dotyczy to trwałych następstw w postaci np. rozstroju, uszkodzenia ciała czy śmierci ubezpieczonego. Szkody, jakie powstają i za które można otrzymać odszkodowanie, najlepiej zgłaszać po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Ocenia je specjalna komisja, a ubezpieczyciel określa minimalną oraz maksymalną sumę ubezpieczenia.

Assistance dla chętnych

Całodobową gwarancję uzyskania pomocy drogowej w przypadku stłuczki lub awarii auta, a także jego holowanie, zapewnia polisa Assistance. Wypadek, kradzież auta czy jego unieruchomienie – w każdej z tych sytuacji można skorzystać właśnie z tej dodatkowej ochrony. Pomoc może dotyczyć np.:

 • wynajmu pojazdu zastępczego,
 • dostarczenia paliwa,
 • naprawy auta na miejscu awarii,
 • holowania,
 • złomowania,
 • zapewnienia pomocy w zakresie znalezienia parkingu lub noclegu,
 • pomocy medycznej,
 • hospitalizacji,
 • transportu zwłok.

Musisz wiedzieć, że Assistance nie pokrywa kosztów dostarczonego paliwa, ani części, które wykorzystano do naprawy pojazdu.

Ubezpieczenia komunikacyjne różnią się nie tylko cenowo, ale również zakresem ochrony. Przed ostatecznym wyborem warto więc zapoznać się z kilkoma ofertami, aby mieć porównanie. Wysokość składek uzależniona jest od kilku czynników. Są to m.in. wiek kierowcy, marka, pojemność i data produkcji ubezpieczanego auta. Przed zakupem polisy powinno się przeczytać także szczegółowy zakres ochrony danego produktu, który ujęty jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Ubezpieczenia komunikacyjne są bardzo przydatne nie tylko w sytuacjach, gdy zachodzi szkoda na mieniu, ale również wtedy, gdy dotyczy ona zdrowia.

Follow by Email
Facebook0
Google+0
https://pandaubezpieczenia.pl/blog/moto/ubezpieczenia-komunikacyjne-co-powinienesz-o-nich-wiedziec">
Twitter20

Zostaw telefon, oddzwonimy do Ciebie w ciągu 15 minut!

Ostatnio na blogu:

Tańsze OC? Negocjuj!

Właściciele pojazdów przywykli już pewnie do obligatoryjnego corocznego ubezpieczenia OC. Dla wielu jest to przykry obowiązek i wydatek, który potrafi (w zależności klasy i wieku auta) „szarpnąć po kieszeni”. Zamiast więc ryzykować i unikać opłat (za co zresztą grożą...

czytaj dalej

Jak powinien ubezpieczyć się amator sportów zimowych?

Choć polska zima nas nie rozpieszcza pod względem pogody, to jednak amatorzy sportów zimowych potrafią znaleźć dla siebie alternatywę w postaci tras narciarskich czy stoków we Włoszech, Austrii lub Francji. Będąc miłośnikiem snowboardu, jazdy na nartach czy łyżwach...

czytaj dalej

Czy można sprawdzić zniżki OC?

Cena ubezpieczenia OC jest jednym z najważniejszych czynników, który ma wpływ na wybór przez klienta zakładu ubezpieczeń. Mimo że zakres ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawsze jest taki sam, ceny w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogą...

czytaj dalej

Święta za granicą – jak się ubezpieczyć?

Niektórzy odwiedzają rodzinę za granicą, inni szukają odmiany i chcą spędzić czas na wakacjach, a są i tacy, którzy taki sposób spędzania Świąt Bożego Narodzenia praktykują już od wielu lat. Świąteczny wyjazd za granicę wiąże się jednak z pewnymi formalnościami....

czytaj dalej

Jak kupić polisę online?

Coraz więcej spraw możemy załatwić przez internet. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy, jednak z takim argumentem jak oszczędność czasu, który stwarzają np. zakupy online, chyba mało kto będzie polemizował. Podobnie jak z kosmetykami, ubraniami, sprzętem AGD/RTV jest z ubezpieczeniami. Dostajemy swój wirtualny koszyk i idziemy na zakupy. Zanim jednak zdecydujemy się na ten „jeden jedyny właściwy” wariant, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ofertami różnych towarzystw ubezpieczeniowych. A pomocnym narzędziem okazują się różnego rodzaju porównywarki.

czytaj dalej

Co oprócz OC może wybrać kierowca?

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, by uchronić siebie, pasażerów i pojazd możemy wybrać inne opcje ochrony ubezpieczeniowej. Ubezpieczenia dobrowolne chronią życie i zdrowie kierowcy i pasażerów oraz jego pojazd, nawet gdy jesteśmy winni zdarzenie. Warunki...

czytaj dalej

Ubezpieczenie od utraty zysków – dla kogo?

Świadczenia z ubezpieczenia od utraty zysków W razie powstania szkody ubezpieczony otrzymuje świadczenia z tytułu: utraty zysku operacyjnego, rozumianego jako część dochodu, którą firma osiągnęłaby, gdyby nie wystąpiła szkoda kosztów stałych, czyli kosztu uzyskania...

czytaj dalej

Wybierz najlepszy zakład ubezpieczeniowy!

Dlaczego się ubezpieczamy? To pytanie, które zapewne nurtuje niejednego Kowalskiego, kiedy w domowym budżecie musi zaplanować opłacenie kolejnej składki ubezpieczeniowej lub wykupić polisę na właśnie zakupiony samochód, dom itd. Ci, którzy pesymistycznie podchodzą do...

czytaj dalej