Przejdź do treści
Panda Ubezpieczenia » Blog » UNIQA przejmuję AXA – jak się zmieni rynek ubezpieczeń?

UNIQA przejmuję AXA – jak się zmieni rynek ubezpieczeń?

axa przejęta przez uniqa - co się zmieni na polskim rynku ubezpieczeń

Informacje o tym że Grupa AXA może sprzedać swoje spółki, działające w ubezpieczeniach w trzech krajach Europy Środkowo-wschodniej, pojawiają się od pewnego czasu. Na początku lutego 2020 roku potwierdziły się doniesienia o sprzedaży ubezpieczeniowego biznesu AXA w Polsce, w Czechach oraz na Słowacji. Z informacji w krajowych media wynika, że biznes firmy AXA zostanie przejęty przez grupę finansową z Austrii – UNIQA.

To właśnie austriacka spółka zapłaci około 1,00 mld euro za jednostkę ubezpieczeniową Grupy AXA. Ale ta transakcja warta uwagi także ze względu na to, że znaczenie AXA Insurance Group w Polsce jest dosyć duże i przejęcie tej firmy przez UNIQA może mieć znaczący wpływ na rynek ubezpieczeń.

Transakcja ta może być sfinalizowana pod koniec 2020 roku. O skutkach tego piszą eksperci porównywarki Ubea.pl.

Ubezpieczenia na życie – znaczenia UNIQA będzie o wiele większe

Decyzja podjęta przez władze Grupy AXA oznacza, że ten ubezpieczyciel wycofuje się z Polski po około 14 latach działalności na naszym rynku. Warto wiedzieć, że UNIQA posiada znacznie dłuższy staż rynkowy. Wspomniana firma obecnie świętuje trzydziestolecie działalności na terenie Polski.

Pomimo dłuższej obecności w naszym kraju UNIQA posiada obecnie mniejsze znaczenie rynkowe niż przejmowany konkurent.

Dotyczy to zarówno sprzedaży polis z działu I (ubezpieczenia na życie), jak i dystrybucji ubezpieczeń należących do działu II (polisy majątkowe oraz pozostałe polisy osobowe) – zauważa Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Dane Komisji Nadzoru Finansowego z trzech pierwszych kwartałów 2019 r. wskazują, że pod względem udziału w składce przypisanej brutto ubezpieczeń na życie spółka należąca do Grupy UNIQA (UNIQA TU na ŻYCIE S.A.) zajmowała dopiero dziewiętnaste miejsce z udziałem rynkowym wynoszącym zaledwie 0,5%. Znacznie lepiej wypadła spółka AXA ŻYCIE TU, której udział rynkowy (3,2%) pozwolił na osiągnięcie dziewiątej pozycji.

Przejęcie ubezpieczeniowego biznesu firmy AXA będzie zatem dla Grupy UNIQA szansą na znaczące wzmocnienie swojej pozycji sprzedażowej dotyczącej polis na życie – wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ubezpieczenia działu II – tu też czekamy na spore zmiany

Spółka z Grupy UNIQA znacznie lepiej radzi sobie w dziale II ubezpieczeń. Dużą popularnością cieszą się ubezpieczenia mieszkań dla właścicieli nieruchomości oraz wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni. Dane KNF-u mówią, że przez pierwsze dziewięć miesięcy 2019 r. spółka UNIQA TU posiadała udział w składce przypisanej brutto działu II na poziomie 2,8%.

Mimo to wynik spółki AXA UBEZPIECZENIA TUiR był znacznie wyższy i wynosił 4,7%. AXA zajmowała piąte miejsce w rynkowej klasyfikacji.

Na podstawie danych z poniższej tabeli można przypuszczać, że przejęcie biznesu AXA pozwoli spółce należącej do firmy UNIQA na osiągnięcie czwartej pozycji (pod względem udziału w rynku ubezpieczeń majątkowych i pozostałych polis osobowych). Wynik na poziomie około 7,5% przypisanej składki brutto z działu II będzie oznaczał bardzo dużą stratę do Warty i całkiem sporą przewagę nad firmą Allianz – komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Rynek OC zostanie pozbawiony dość dużego i taniego ubezpieczyciela

W kontekście transakcji uzgodnionej przez grupy finansowe AXA oraz UNIQA warto również wspomnieć o sytuacji dotyczącej rynku komunikacyjnego. Statystyki KNF-u wskazują, że przez pierwsze trzy kwartały 2019 r. spółka UNIQA TU posiadała udział w sprzedaży OC dla kierowców wynoszący 2,5%. Analogiczny udział dotyczący składki przypisanej brutto ubezpieczeń autocasco wyniósł 1,9%. Wyniki spółki AXA UBEZPIECZENIA TUiR to natomiast 6,4% (OC) oraz 2,6% (AC).

W świetle tych informacji można przypuszczać, że UNIQA, po przejęciu polskich biznesów Grupy AXA, stanie się ubezpieczycielem komunikacyjnym „numer 4” i wyprzedzi TUiR Allianz Polska.

Nie wiadomo jednak, jaka będzie polityka cenowa wzmocnionej firmy UNIQA na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Właśnie dlatego nie można przesądzać, czy niedawno ogłoszona transakcja odbędzie się ze szkodą dla kierowców szukających taniego OC – podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Znaczenie rynkowe spółek UNIQA i AXA oraz innych wiodących ubezpieczycieli

Tabela przedstawia dane za okres od I kw. do III kw. 2019 r.

Pełna nazwa ubezpieczyciela ↓Udział w składce przypisanej brutto działu IPełna nazwa ubezpieczyciela ↓Udział w składce przypisanej brutto działu II
PZU ŻYCIE SA39,9%PZU SA30,2%
AVIVA TUnŻ S.A.8,8%STU ERGO HESTIA SA15,2%
NATIONALE-NEDERLANDEN TUnŻ S.A.7,1%TUiR WARTA S.A.14,4%
OPEN LIFE TU ŻYCIE S.A.5,8%TUiR ALLIANZ POLSKA S.A.4,9%
TUnŻ WARTA S.A.4,6%AXA UBEZPIECZENIA TUiR S.A.4,7%
COMPENSA TU na ŻYCIE S.A. VIG4,2%COMPENSA TU S.A. VIG4,2%
METLIFE TUnŻiR S.A.4,1%GENERALI T.U. S.A.3,9%
GENERALI ŻYCIE T.U. S.A.3,8%INTERRISK TU S.A. VIG3,3%
AXA ŻYCIE TU S.A.3,2%UNIQA TU S.A.2,8%
TU ALLIANZ ŻYCIE POLSKA S.A.2,8%LINK4 TU S.A.2,5%
PKO ŻYCIE TU S.A.2,6%WIENER TU S.A. VIG2,0%
TU na ŻYCIE EUROPA S.A.2,3%PKO TU S.A.1,6%
SANTANDER AVIVA TU na ŻYCIE S.A.1,9%TUW TUW1,3%
AEGON TU na ŻYCIE S.A.1,8%AVIVA TU OGÓLNYCH S.A.1,1%
UNIQA TU na ŻYCIE S.A.0,5% 

Źródło: Ubea.pl na podstawie danych KN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *