Przejdź do treści
Panda Ubezpieczenia » Blog » Czy można sprawdzić zniżki OC?

Czy można sprawdzić zniżki OC?

zniżki OC

Cena ubezpieczenia OC jest jednym z najważniejszych czynników, który ma wpływ na wybór przez klienta zakładu ubezpieczeń. Mimo że zakres ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawsze jest taki sam, ceny w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogą bardzo się różnić. Na to mają wpływ wiele czynników, w tym zniżki OC, które posiada ubezpieczający. Czym są zniżki i jak ich sprawdzić?

Zniżki OC – co to jest?

Zniżki OC – są rabatem, przyznawanym kierowcom za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia. Z reguły za każdy rok bezszkodowej jazdy kierowca otrzymuje 10% zniżki na kolejne ubezpieczenie OC, ale wysokość tej zniżki jest ustalana w poszczególnych towarzystwach, więc nie zawsze może to być 10%. Zniżki OC są przypisywane do kierowcy, a nie do samochodu, więc wymieniając samochód, nie tracimy uzyskane przez lata zniżki. Zniżki za bezszkodową jazdę są uznawane we wszystkich towarzystwach, więc zmieniając ubezpieczyciela, też nadal możemy korzystać ze zniżek, uzyskanych wcześniej. Dlatego warto wiedzieć jak sprawdzić zniżki.

Jak TU naliczają zniżki OC?

To, w jaki sposób naliczane są zniżki OC, zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. W wielu przypadkach maksymalne zniżki wynoszą 60%, jednak niektórzy ubezpieczyciela oferują zniżki w wysokości nawet 80%. Każdy rok bezszkodowej jazdy to 10% zniżki OC – po dwóch latach kierowca otrzymuje 20% zniżki i tak dalej. Warto wiedzieć, że zniżki te nie są naliczane od momentu otrzymania prawa jazdy. Z reguły zniżki zaczynają naliczać się od pewnego wieku – w niektórych przypadkach od 22 roku życia, w innych dopiero od 26 roku życia. Młodzi kierowcy, którzy chcą znaleźć najtańsze OC, powinni dowiedzieć się, od jakiego wieku naliczane są zniżki w danym towarzystwie ubezpieczeniowym – dzięki temu mają większą szansę na znalezienie ubezpieczyciela, który rozpoczyna naliczanie zniżek wcześniej.

Jak sprawdzić zniżki OC?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie zniżek OC jest sprawdzenie ostatniej polisy ubezpieczeniowej. W większości przypadków można znaleźć tam informacje o posiadanych zniżkach. Informacje te raczej nie znajdziemy na certyfikacie OC (mały blankiet, potwierdzający posiadanie ubezpieczenia) tylko w innych dokumentach polisowych.
Kolejna metoda na sprawdzenie zniżek OC — to pobranie zaświadczenia ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W zaświadczeniu znajdzie się informacja o historii ubezpieczeniowej z ostatnich pięciu lat. Wygenerowanie takiego zaświadczenia wymaga jednak rejestracji na stronie UFG oraz uwierzytelnienia konta, więc jest to bardziej czasochłonna metoda. Niemniej jednak osoby, które chcą sprawdzić swoją historię ubezpieczeniową z ostatnich lat i szukają sprawdzonego sposobu, mogą skorzystać z UFG.

Kolejny sposób na to, jak sprawdzić zniżki OC, to uzyskanie wydawanego przez ubezpieczyciela Zaświadczenia o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. W tym celu należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Warto jednak wiedzieć, że nie ma tam podanej informacji o sumie zniżek, niemniej jednak opis całej historii ubezpieczeniowej wystarczy, aby szybko wyliczyć zniżki OC.

Ochrona utraty zniżek – czym jest i jak to działa?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kierowców, oferując ochronę zniżek OC. Działa to na bardzo prostej zasadzie – możesz spowodować jedną szkodę w roku i ubezpieczyciel nie weźmie jej pod uwagę podczas wyliczania składek na kolejny rok. Warto jednak pamiętać, że ochrona utraty zniżek przysługuje tylko w przypadku kontynuacji ubezpieczenia w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym, w przypadku zmiany ubezpieczyciela, w nowym Towarzystwie Ubezpieczeniowym będą brane pod uwagę wszystkie szkody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.