Panda Ubezpieczenia » Blog » Jak powinien ubezpieczyć się amator sportów zimowych?

Jak powinien ubezpieczyć się amator sportów zimowych?

ubezpieczenie sportów zimowych

Choć polska zima nas nie rozpieszcza pod względem pogody, to jednak amatorzy sportów zimowych potrafią znaleźć dla siebie alternatywę w postaci tras narciarskich czy stoków we Włoszech, Austrii lub Francji. Będąc miłośnikiem snowboardu, jazdy na nartach czy łyżwach albo saneczkarstwa, uważanych za ryzykowne, warto wziąć pod uwagę dodatkowe ubezpieczenie sportów zimowych. W ten sposób zyskuje się ochronę finansową nie tylko na wypadek kontuzji podczas uprawiania któregokolwiek z tych sportów zimowych. Co powinno wchodzić w taki pakiet?

Leczenie i hospitalizacja

Niestety uprawianie sportów zimowych wiąże się z dużym ryzykiem kontuzji. Wybierając się więc w góry z takim zamiarem, warto mieć pewność, że ewentualne koszty niezbędnego leczenia czy hospitalizacji zostaną pokryte z naszej polisy. W niej także warto zadbać o to, aby gwarantowała również zwrot wydatków poniesionych za transport medyczny do Polski.

Dodatkowa w takim „medycznym” pakiecie przydać się może zapis, że jesteśmy też zabezpieczeni finansowo na wypadek akcji poszukiwawczej lub ratowniczej. Inaczej za rachunek wystawiony przez zagraniczne górskie pogotowie ratunkowe zapłacimy z własnej kieszeni.

Sprzęt sportowy

Zabierasz własny sprzęt sportowy? Warto go również ubezpieczyć! Może się zdarzyć, że np. ktoś go ukradnie albo zostanie poniszczony czy utracony, gdyż nie był właściwie transportowany przez przewoźnika lub w efekcie nieszczęśliwego wypadku. W takim przypadku za naprawę czy kradzież otrzymamy zwrot na podstawie dokumentów i pokwitowań otrzymanych od przechowalni, czy przewoźnika.

Bagaż podręczny

Z nim bywa różnie podczas podróżowania samolotem. Może gdzieś zaginąć, zostać skradziony czy być niewłaściwie przechowywany przez przewoźnika. Wówczas możemy ubiegać się o odszkodowanie za to.

Bezpieczny dla innych

Uprawianie sportów zimowych wiąże się z ryzykiem, że możemy zupełnie przypadkowo wyrządzić szkodę osobom trzecim, która dotyczyć będzie np. uszczerbku na zdrowiu, zniszczenia sprzętu. Wówczas musimy się liczyć z tym, że będą one domagać się od nas zadośćuczynienia. W takim przypadku przyda się OC w życiu prywatnym. Jego posiadanie w praktyce oznaczać będzie, że odpowiedzialność finansowa przenoszona jest na ubezpieczyciela. Zwłaszcza jeśli okazałoby się, że spowodowaliśmy np. trwały uszczerbek na zdrowiu, uszkodzili ciało osoby trzeciej lub sprzęt, a ona sama nie będzie w stanie wykonywać swojego dotychczasowego zawodu i utrzymywać rodziny, to wówczas będziemy zobowiązani do poniesienia kosztów naprawy sprzętu, leczenia i rehabilitacji.

Suma ubezpieczenia

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wybierania dodatkowego ubezpieczenia turystycznego z ryzykiem amatorskich sportów zimowych? Ważną kwestią jest także suma ubezpieczenia. Warto przemyśleć jej wysokość, która powinna wystarczyć nie tylko na pokrycie kosztów ewentualnego leczenia czy hospitalizacji, ale także zapłacenia odszkodowania za używany sprzęt sportowy i jego naprawę, jeśli zdarzy nam się go uszkodzić. W przypadku tego typu polis ubezpieczeniowych do wyboru jest wiele różnych wariantów – ich szczegółowe przeanalizowanie pozwoli dopasować odpowiedni wariant.

Sport ryzykowny czy ekstremalny?

Przed zawarciem polisy ubezpieczeniowej lepiej poinformować ubezpieczyciela o tym, w jaki sposób zamierzamy uprawiać ulubioną dyscyplinę sportową i czy będzie miało to charakter bardziej amatorski, czy też zawodowy. Jest bowiem różnica pomiędzy sportami ryzykownymi (czyli, gdy zależy nam na maksymalnych wrażeniach) a ekstremalnych (gdy uprawianie ich wiąże się z zagrożeniem dla życia lub zdrowia). Ubezpieczyciel, znając nasze oczekiwania, dobierze wówczas odpowiedni zakres ochrony i taką sumę ubezpieczenia, która pokryje wszelkie wydatki po ewentualnym wypadku. Ważne będzie przestudiowanie definicji i wyłączenia odpowiedzialności, jakie znajdują się w OWU poszczególnych towarzystw. Mogą się bowiem różnić od siebie. Niepodanie prawdy ubezpieczycielowi z kolei może spowodować, że nie będziemy mieć kompleksowej ochrony i towarzystwo, z którym zawarliśmy polisę, zerwie z nami umowę.

Polecamy również:

Święta za granicą – jak się ubezpieczyć?

Jak kupić polisę online?

Wybierz najlepszy zakład ubezpieczeniowy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.