Logo-panda-ubezpieczenia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Zadzwoń  +48 537 969 294
ua
rus

Choć polska zima nas nie rozpieszcza pod względem pogody, to jednak amatorzy sportów zimowych potrafią znaleźć dla siebie alternatywę w postaci tras narciarskich czy stoków we Włoszech, Austrii lub Francji. Będąc miłośnikiem snowboardu, jazdy na nartach czy łyżwach albo saneczkarstwa, uważanych za ryzykowne, warto wziąć pod uwagę dodatkowe ubezpieczenie. W ten sposób zyskuje się ochronę finansową nie tylko na wypadek kontuzji podczas uprawiania któregokolwiek z tych sportów zimowych. Co powinno wchodzić w taki pakiet?

Leczenie i hospitalizacja

Niestety uprawianie sportów zimowych wiąże się z dużym ryzykiem kontuzji. Wybierając się więc w góry z takim zamiarem, warto mieć pewność, że ewentualne koszty niezbędnego leczenia czy hospitalizacji zostaną pokryte z naszej polisy. W niej także warto zadbać o to, aby gwarantowała również zwrot wydatków poniesionych za transport medyczny do Polski.

Dodatkowa w takim „medycznym” pakiecie przydać się może zapis, że jesteśmy też zabezpieczeni finansowo na wypadek akcji poszukiwawczej lub ratowniczej. Inaczej za rachunek wystawiony przez zagraniczne górskie pogotowie ratunkowe zapłacimy z własnej kieszeni.

Sprzęt sportowy

Zabierasz własny sprzęt sportowy? Warto go również ubezpieczyć! Może się zdarzyć, że np. ktoś go ukradnie albo zostanie poniszczony czy utracony, gdyż nie był właściwie transportowany przez przewoźnika lub w efekcie nieszczęśliwego wypadku. W takim przypadku za naprawę czy kradzież otrzymamy zwrot na podstawie dokumentów i pokwitowań otrzymanych od przechowalni, czy przewoźnika.

Bagaż podręczny

Z nim bywa różnie podczas podróżowania samolotem. Może gdzieś zaginąć, zostać skradziony czy być niewłaściwie przechowywany przez przewoźnika. Wówczas możemy ubiegać się o odszkodowanie za to.

Bezpieczny dla innych

Uprawianie sportów zimowych wiąże się z ryzykiem, że możemy zupełnie przypadkowo wyrządzić szkodę osobom trzecim, która dotyczyć będzie np. uszczerbku na zdrowiu, zniszczenia sprzętu. Wówczas musimy się liczyć z tym, że będą one domagać się od nas zadośćuczynienia. W takim przypadku przyda się OC w życiu prywatnym. Jego posiadanie w praktyce oznaczać będzie, że odpowiedzialność finansowa przenoszona jest na ubezpieczyciela. Zwłaszcza jeśli okazałoby się, że spowodowaliśmy np. trwały uszczerbek na zdrowiu, uszkodzili ciało osoby trzeciej lub sprzęt, a ona sama nie będzie w stanie wykonywać swojego dotychczasowego zawodu i utrzymywać rodziny, to wówczas będziemy zobowiązani do poniesienia kosztów naprawy sprzętu, leczenia i rehabilitacji.

Suma ubezpieczenia

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wybierania dodatkowego ubezpieczenia turystycznego z ryzykiem amatorskich sportów zimowych? Ważną kwestią jest także suma ubezpieczenia. Warto przemyśleć jej wysokość, która powinna wystarczyć nie tylko na pokrycie kosztów ewentualnego leczenia czy hospitalizacji, ale także zapłacenia odszkodowania za używany sprzęt sportowy i jego naprawę, jeśli zdarzy nam się go uszkodzić. W przypadku tego typu polis ubezpieczeniowych do wyboru jest wiele różnych wariantów – ich szczegółowe przeanalizowanie pozwoli dopasować odpowiedni wariant.

Sport ryzykowny czy ekstremalny?

Przed zawarciem polisy ubezpieczeniowej lepiej poinformować ubezpieczyciela o tym, w jaki sposób zamierzamy uprawiać ulubioną dyscyplinę sportową i czy będzie miało to charakter bardziej amatorski, czy też zawodowy. Jest bowiem różnica pomiędzy sportami ryzykownymi (czyli, gdy zależy nam na maksymalnych wrażeniach) a ekstremalnych (gdy uprawianie ich wiąże się z zagrożeniem dla życia lub zdrowia). Ubezpieczyciel, znając nasze oczekiwania, dobierze wówczas odpowiedni zakres ochrony i taką sumę ubezpieczenia, która pokryje wszelkie wydatki po ewentualnym wypadku. Ważne będzie przestudiowanie definicji i wyłączenia odpowiedzialności, jakie znajdują się w OWU poszczególnych towarzystw. Mogą się bowiem różnić od siebie. Niepodanie prawdy ubezpieczycielowi z kolei może spowodować, że nie będziemy mieć kompleksowej ochrony i towarzystwo, z którym zawarliśmy polisę, zerwie z nami umowę.

Polecamy również:

Święta za granicą – jak się ubezpieczyć?

Jak kupić polisę online?

Wybierz najlepszy zakład ubezpieczeniowy!

Follow by Email
Facebook0
Google+0
https://pandaubezpieczenia.pl/blog/turystyka/jak-powinien-ubezpieczyc-sie-amator-sportow-zimowych">
Twitter20

Zostaw telefon, oddzwonimy do Ciebie w ciągu 15 minut!

Ostatnio na blogu:

Tańsze OC? Negocjuj!

Właściciele pojazdów przywykli już pewnie do obligatoryjnego corocznego ubezpieczenia OC. Dla wielu jest to przykry obowiązek i wydatek, który potrafi (w zależności klasy i wieku auta) „szarpnąć po kieszeni”. Zamiast więc ryzykować i unikać opłat (za co zresztą grożą...

czytaj dalej

Czy można sprawdzić zniżki OC?

Cena ubezpieczenia OC jest jednym z najważniejszych czynników, który ma wpływ na wybór przez klienta zakładu ubezpieczeń. Mimo że zakres ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawsze jest taki sam, ceny w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogą...

czytaj dalej

Święta za granicą – jak się ubezpieczyć?

Niektórzy odwiedzają rodzinę za granicą, inni szukają odmiany i chcą spędzić czas na wakacjach, a są i tacy, którzy taki sposób spędzania Świąt Bożego Narodzenia praktykują już od wielu lat. Świąteczny wyjazd za granicę wiąże się jednak z pewnymi formalnościami....

czytaj dalej

Jak kupić polisę online?

Coraz więcej spraw możemy załatwić przez internet. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy, jednak z takim argumentem jak oszczędność czasu, który stwarzają np. zakupy online, chyba mało kto będzie polemizował. Podobnie jak z kosmetykami, ubraniami, sprzętem AGD/RTV jest z ubezpieczeniami. Dostajemy swój wirtualny koszyk i idziemy na zakupy. Zanim jednak zdecydujemy się na ten „jeden jedyny właściwy” wariant, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ofertami różnych towarzystw ubezpieczeniowych. A pomocnym narzędziem okazują się różnego rodzaju porównywarki.

czytaj dalej

Co oprócz OC może wybrać kierowca?

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, by uchronić siebie, pasażerów i pojazd możemy wybrać inne opcje ochrony ubezpieczeniowej. Ubezpieczenia dobrowolne chronią życie i zdrowie kierowcy i pasażerów oraz jego pojazd, nawet gdy jesteśmy winni zdarzenie. Warunki...

czytaj dalej

Ubezpieczenie od utraty zysków – dla kogo?

Świadczenia z ubezpieczenia od utraty zysków W razie powstania szkody ubezpieczony otrzymuje świadczenia z tytułu: utraty zysku operacyjnego, rozumianego jako część dochodu, którą firma osiągnęłaby, gdyby nie wystąpiła szkoda kosztów stałych, czyli kosztu uzyskania...

czytaj dalej

Wybierz najlepszy zakład ubezpieczeniowy!

Dlaczego się ubezpieczamy? To pytanie, które zapewne nurtuje niejednego Kowalskiego, kiedy w domowym budżecie musi zaplanować opłacenie kolejnej składki ubezpieczeniowej lub wykupić polisę na właśnie zakupiony samochód, dom itd. Ci, którzy pesymistycznie podchodzą do...

czytaj dalej