Przejdź do treści
Panda Ubezpieczenia » Blog » Dobre ubezpieczenie nieruchomości – najważniejsze zasady

Dobre ubezpieczenie nieruchomości – najważniejsze zasady

dobre ubezpieczenie niruchomości

Mając dobrze ubezpieczony dom czy mieszkanie, nie trzeba się martwić o skutki nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Kiedy zaleje nas sąsiad, dojdzie do zwarcia prądu i pożaru, ktoś się do nas włamie, nie zostaniemy zupełnie z niczym.. Wtedy przyda się każdy grosz, który do tej pory wpłacaliśmy ubezpieczycielowi na konto zawartej polisy. Jak jednak wybrać ubezpieczenie nieruchomości, które będzie nas chronić w najszerszym zakresie? Oto kilka praktycznych zasad!

Polisa nie z przypadku

Na rynku ubezpieczeniowym jest tyle ofert, że z reguły bierzemy pierwszą lepszą, bo… szkoda nam czasu na głębsze analizy. Tymczasem to najlepsza droga do podwójnego ryzyka – niedopasowanej i przepłaconej polisy. Jeśli naprawdę trudno nam wygospodarować chwilę na przejrzenie propozycji, zawsze można poprosić o to doradcę ubezpieczeniowego. Przygotuje wówczas kilka wariantów ubezpieczenia nieruchomości i porówna, uwzględniając wszelkie nasze potrzeby i oczekiwania.

Do wyboru jest jeszcze jedna ścieżka – internetowa porównywarka ofert. Tutaj również szybko otrzymasz informację zwrotną, która z opcji będzie najlepiej dopasowana pod względem zakresu ochrony i wysokości składki. Nie wychodzisz z domu i nie tracisz czasu!

Suma stała i na pierwsze ryzyko

Co się kryje za tym dziwnymi sformułowaniami? Można spotkać się z nimi w polisach ubezpieczeniowych. To dwa systemy wyznaczania sumy ubezpieczenia:

  • sumy stałe – mówią o tym, ile łącznie wart jest nasz majątek. Jest również informacją o tym, do jakiej wysokości sumy ubezpieczenia odpowiada firma ubezpieczeniowa. Nie warto więc zaniżać obu wartości;

na pierwsze ryzyko – oznacza maksymalną wartość szkody, jaka może mieć miejsce podczas jednego zdarzenia. Mówiąc prościej – np. na ile złodziej jest w stanie nas ograbić.

Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości

Trzeba mieć na uwadze to, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie tylko wtedy, kiedy zadbaliśmy o to, aby dom czy mieszkanie były odpowiednio zabezpieczone. Chodzi tu o zamknięcie drzwi i okien, odpowiednie zamki, odporność ścian, podłóg. Jeśli mam drzwi antywłamaniowe, alarm lub inne dodatkowe rozwiązania ochronne zgłośmy je firmie ubezpieczeniowej. Możemy wówczas liczyć na polisę ze zniżkami.

Ile płacisz Ty, a ile ubezpieczyciel?

W polisie może pojawić się zapis pt. „udziały własne”. Oznacza on, że część wydatków za szkodę my pokrywamy i określa poziom tej kwoty. Warto więc wyszukać takie ubezpieczenie nieruchomości, w której nie będziemy musieli dopłacać.

Oprócz tego warto też po wypłacie odszkodowania zweryfikować, czy pierwotne sumy ubezpieczenia nie uległy zmianie.

Odpowiednie rozszerzenie polisy

Strych, piwnica, garaż – to miejsce, które często pomijamy przy wyborze polisy ubezpieczeniowej. Jednak ryzyko, że mogą zostać uszkodzone, jest podobne, jak w przypadku części mieszkalnej . Dlatego mimo wszystko lepiej zakresem ochrony ubezpieczeniowej objąć również i te miejsca. Trzeba tylko dokładnie je określić.

W nieruchomości często przechowujemy cenne pamiątki lub inne wartościowe przedmioty. Są to tzw. ruchomości specjalne. Je także można umieścić w polisie.

Czasami w domu trzymamy ponadto sprzęt elektroniczny, który wykorzystujemy do prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. Choć nie każdy ubezpieczyciel może dla niego zaproponować ochronę, to jednak warto wyszukać takie ubezpieczenie nieruchomości, która w razie czego i za te przedmioty pokryje szkody.

Zalanie zalaniu nierówne

Myśląc o tym, że chcemy zabezpieczyć nieruchomość przed zalaniem, trzeba zdefiniować, o jakie nam chodzi. Może to bowiem być wyciek wody z instalacji wodociągowej albo pralki czy zmywarki. Może to być sprawka sąsiada, który w porę nie zakręcił kurka w wannie. Pod hasłem zalanie mieście się także woda z opadów atmosferycznych czy topniejącego śniegu.

Ponadto, jeśli obawiamy się szkód, jakie mogą wyrządzić mieszkające po sąsiedzku dzikie zwierzęta, również spróbujmy się pod tym kątem ubezpieczyć.

I ostatnia rzecz – jeśli mamy dużo elementów szklanych w domu – lustra, szyby, meble lub wykonane z innych np. ceramicznych materiałów, czyli takie, które mogą się stłuc, możemy rozszerzyć ubezpieczenie nieruchomości także o stłuczenia.

Jak więc widać – jedna dobra polisa ubezpieczającą naszą nieruchomość powinna obejmować wiele kwestii, abyśmy mogli z ulgą stwierdzić, że należycie zadbaliśmy o nią, gdyby doszło do różnych, nieprzewidzianych sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.