Logo-panda-ubezpieczenia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Zadzwoń  +48 537 969 294
ua
rus

Mając dobrze ubezpieczony dom czy mieszkanie, nie trzeba się martwić o skutki nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Kiedy zaleje nas sąsiad, dojdzie do zwarcia prądu i pożaru, ktoś się do nas włamie, nie zostaniemy zupełnie z niczym.. Wtedy przyda się każdy grosz, który do tej pory wpłacaliśmy ubezpieczycielowi na konto zawartej polisy. Jak jednak wybrać ubezpieczenie nieruchomości, które będzie nas chronić w najszerszym zakresie? Oto kilka praktycznych zasad!

Polisa nie z przypadku

Na rynku ubezpieczeniowym jest tyle ofert, że z reguły bierzemy pierwszą lepszą, bo… szkoda nam czasu na głębsze analizy. Tymczasem to najlepsza droga do podwójnego ryzyka – niedopasowanej i przepłaconej polisy. Jeśli naprawdę trudno nam wygospodarować chwilę na przejrzenie propozycji, zawsze można poprosić o to doradcę ubezpieczeniowego. Przygotuje wówczas kilka wariantów ubezpieczenia nieruchomości i porówna, uwzględniając wszelkie nasze potrzeby i oczekiwania.

Do wyboru jest jeszcze jedna ścieżka – internetowa porównywarka ofert. Tutaj również szybko otrzymasz informację zwrotną, która z opcji będzie najlepiej dopasowana pod względem zakresu ochrony i wysokości składki. Nie wychodzisz z domu i nie tracisz czasu!

Suma stała i na pierwsze ryzyko

Co się kryje za tym dziwnymi sformułowaniami? Można spotkać się z nimi w polisach ubezpieczeniowych. To dwa systemy wyznaczania sumy ubezpieczenia:

  • sumy stałe – mówią o tym, ile łącznie wart jest nasz majątek. Jest również informacją o tym, do jakiej wysokości sumy ubezpieczenia odpowiada firma ubezpieczeniowa. Nie warto więc zaniżać obu wartości;

na pierwsze ryzyko – oznacza maksymalną wartość szkody, jaka może mieć miejsce podczas jednego zdarzenia. Mówiąc prościej – np. na ile złodziej jest w stanie nas ograbić.

Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości

Trzeba mieć na uwadze to, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie tylko wtedy, kiedy zadbaliśmy o to, aby dom czy mieszkanie były odpowiednio zabezpieczone. Chodzi tu o zamknięcie drzwi i okien, odpowiednie zamki, odporność ścian, podłóg. Jeśli mam drzwi antywłamaniowe, alarm lub inne dodatkowe rozwiązania ochronne zgłośmy je firmie ubezpieczeniowej. Możemy wówczas liczyć na polisę ze zniżkami.

Ile płacisz Ty, a ile ubezpieczyciel?

W polisie może pojawić się zapis pt. „udziały własne”. Oznacza on, że część wydatków za szkodę my pokrywamy i określa poziom tej kwoty. Warto więc wyszukać takie ubezpieczenie nieruchomości, w której nie będziemy musieli dopłacać.

Oprócz tego warto też po wypłacie odszkodowania zweryfikować, czy pierwotne sumy ubezpieczenia nie uległy zmianie.

Odpowiednie rozszerzenie polisy

Strych, piwnica, garaż – to miejsce, które często pomijamy przy wyborze polisy ubezpieczeniowej. Jednak ryzyko, że mogą zostać uszkodzone, jest podobne, jak w przypadku części mieszkalnej . Dlatego mimo wszystko lepiej zakresem ochrony ubezpieczeniowej objąć również i te miejsca. Trzeba tylko dokładnie je określić.

W nieruchomości często przechowujemy cenne pamiątki lub inne wartościowe przedmioty. Są to tzw. ruchomości specjalne. Je także można umieścić w polisie.

Czasami w domu trzymamy ponadto sprzęt elektroniczny, który wykorzystujemy do prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. Choć nie każdy ubezpieczyciel może dla niego zaproponować ochronę, to jednak warto wyszukać takie ubezpieczenie nieruchomości, która w razie czego i za te przedmioty pokryje szkody.

Zalanie zalaniu nierówne

Myśląc o tym, że chcemy zabezpieczyć nieruchomość przed zalaniem, trzeba zdefiniować, o jakie nam chodzi. Może to bowiem być wyciek wody z instalacji wodociągowej albo pralki czy zmywarki. Może to być sprawka sąsiada, który w porę nie zakręcił kurka w wannie. Pod hasłem zalanie mieście się także woda z opadów atmosferycznych czy topniejącego śniegu.

Ponadto, jeśli obawiamy się szkód, jakie mogą wyrządzić mieszkające po sąsiedzku dzikie zwierzęta, również spróbujmy się pod tym kątem ubezpieczyć.

I ostatnia rzecz – jeśli mamy dużo elementów szklanych w domu – lustra, szyby, meble lub wykonane z innych np. ceramicznych materiałów, czyli takie, które mogą się stłuc, możemy rozszerzyć ubezpieczenie nieruchomości także o stłuczenia.

Jak więc widać – jedna dobra polisa ubezpieczającą naszą nieruchomość powinna obejmować wiele kwestii, abyśmy mogli z ulgą stwierdzić, że należycie zadbaliśmy o nią, gdyby doszło do różnych, nieprzewidzianych sytuacji.

Follow by Email
Facebook0
Twitter20

Zostaw telefon, oddzwonimy do Ciebie w ciągu 15 minut!

Ostatnio na blogu:

Tesla Cybertruck – przyszłość czy żart?

21 listopada Elon Musk przedstawił nowe dziecko firmy Tesla – pik-up Tesla Cybertruck. Nowy samochód nieźle namieszał w świecie motoryzacji. Powodem zamieszania jest przede wszystkim jego design, ale to nie jedyne, co można podać w wątpliwość. Tesla już...

czytaj dalej

Czym jest porównywarka ubezpieczeń OC/AC?

Porównywarka ubezpieczeń OC/AC pozwala: • wyliczyć i porównać ceny ubezpieczeń; • dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb; • zakupić polisę online z rabatem 15% lub zamówić polisę pod czas rozmowy z konsultantem; • zapisać i przesłać na e-mail gotową kalkulację; •...

czytaj dalej

Gigantyczne kary od UFG!

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny od stycznia do marca wystawił kierowcom kary na 81 mln zł. Powód kary od UFG? Brak wykupionej polisy. Nawet jeżeli auto stoi w garażu i tak musisz za nie zapłacić! wystarczy, że jest zarejestrowane! Ubezpieczeniowy Fundusz...

czytaj dalej

Darowizna pojazdu w rodzinie?

Darowizna pojazdu członkowi rodziny? Jak prawidłowo sporządzić umowę? Jakie dane powinny się w niej znaleźć? Jakie formalności trzeba spełnić po jej zawarciu? Co z podatkiem w tej sytuacji? Zdecydowałeś się na zakup nowego samochodu, a stary chcesz oddać członkowi...

czytaj dalej

W jakim terminie dostaniesz odszkodowanie z AC?

O terminie wypłaty odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia OC pisaliśmy wyżej. Jak wygląda sytuacja z dobrowolnym ubezpieczeniem AC? Ile czasu ma zakład ubezpieczeń na wypłatę odszkodowania? Warunki te określa Art. 817 Kodeksu cywilnego: „§ 1. Ubezpieczyciel...

czytaj dalej

W jakim terminie dostaniesz odszkodowanie z OC?

Niezależnie od tego, w jaki sposób będzie wypłacane odszkodowanie – czy pieniądze będą wypłacone przelewem na rachunek własny, czy pieniądze trafią bezpośrednio na konto warsztatu, chcemy, żeby odbyło się to jak najszybciej. Więc jaki jest termin wypłaty odszkodowania...

czytaj dalej

Wakacje z przewlekłą chorobą

Nadciśnienie, nowotwory, choroba wieńcowa czy inne przewlekłe problemy ze zdrowiem nie muszą przeszkodzić w tym, aby wybrać się na zagraniczne wakacje. Osoby, które na nie cierpią, często rezygnują z wypoczynku w odległe miejsca z obawy, że będą zmuszeni pokryć...

czytaj dalej

Spokojny wypoczynek – ubezpieczenie turystyczne

Na ten moment często czekamy cały rok. Odliczamy dni w kalendarzu, odkładamy pieniądze, kreślimy plany podróżnicze, cieszymy się już samą myślą błogiego leniuchowania lub aktywnego wypoczynku i tym, że wreszcie spędzimy czas z najbliższymi. Wakacje zbliżają się...

czytaj dalej