Panda Ubezpieczenia » Blog » Jak dobrze ubezpieczyć mieszkanie i nie żałować

Jak dobrze ubezpieczyć mieszkanie i nie żałować

jak ubezpieczyć mieszkanie

Jeśli bierzesz kredyt na mieszkanie, nie masz wyjścia – musisz wykupić polisę. Gdy jesteś 100-procentowym właścicielem swojego „M”, możesz ubezpieczyć mieszkanie dobrowolnie. Biorąc jednak pod uwagę to, że stanowi ono część naszego majątku, a często nawet dorobek całego życia, to warto zadbać o odpowiednią ochronę na wypadek różnych zdarzeń losowych, awarii instalacji czy urządzeń domowych. Od czego zacząć poszukiwania takiej polisy, aby później nie żałować, że nie spełnia naszych oczekiwań?

Jaki zakres ochrony?

Kluczowym pytaniem jest, jaki zakres ochrony najbardziej Cię interesuje? Biorąc pod uwagę, jak wiele możliwości dają ubezpieczyciele, polisa może obejmować zarówno tylko same mury, jak i mienie stałe (np. drzwi, okna, podłogi, armaturę łazienkową lub kuchenną) lub ruchome (meble, biżuteria, sprzęt AGD i RTV, czy inne wartościowe przedmioty znajdujące się w domu). Decydujesz też czy ma być w wersji podstawowej, czyli chronić mieszkanie przed pożarem, zalaniem lub kradzieżą z włamaniem i rabunkiem, czy też w opcji rozszerzonej. Wówczas Twoje „cztery kąty” będzie chronione dodatkowo przed takimi zjawiskami atmosferycznymi jak: huragan, grad, uderzenia pioruna itd. Oprócz tego mogą się w nim znaleźć np. tzw. szkody wężykowe, czyli spowodowane pęknięciem czy oderwaniem się wężyków odprowadzających wodę do takich urządzeń domowych, jak np. pralka, zmywarka. Wówczas uzyskasz odszkodowanie bez względu na to, czy to Ty zawiniłeś, czy sąsiad.

Jaka wycena mieszkania – taka wysokość składki

Przy ustalaniu wysokości składki znaczenie będzie miała wycena wartości rynkowej mieszkania. Jeśli nie chcesz przepłacić lub przeciwnie – stracić, zadbaj sam o to, aby sprawdzić, ile jest rzeczywiście warte. Jeśli bowiem wycena będzie zaniżona – otrzymasz w razie czego niższe odszkodowanie niż koszty poniesione za naprawę szkody. Gdy z kolei wartość mieszkania będzie zawyżona, to czeka Cię wyższa składka do opłacenia. Towarzystwo ubezpieczeniowe będzie jednak jednocześnie zobowiązane do tego, aby oddać Ci kwotę przewyższającą wartość strat.

Małym drukiem, czyli wyłączenia…

Każdy ubezpieczyciel stosuje w swoich ofertach ubezpieczeniowych różne wyłączenia. To zapisy, w których towarzystwo ubezpieczeniowe wskazuje przypadki, jakie nie kwalifikują się do wypłaty odszkodowania. W przypadku nieruchomości dotyczą one najczęściej takich sytuacji jak:

  • ewidentne zaniedbanie – czyli rażące niedbalstwa ubezpieczonego oraz osób, z którymi pozostaje on we wspólnym gospodarstwie domowym, mają oni bowiem obowiązek dbania na bieżąco o dobry stan nieruchomości, a więc wykonywać niezbędne naprawy, konserwacje itd.,
  • celowe dokonanie szkody – czyli umyślne działania zarówno Twoje, jak i osób, z którymi mieszkasz takie jak np. niezamknięcie drzwi przed wyjazdem na urlop, zaprószenie ognia niedopałkiem papierosa,
  • niektóre czynniki atmosferyczne – pleśń, zagrzybienie,
  • zbyt niska wartość szkody – ubezpieczyciel ustala minimalną wartość szkody,
  • okres karencji – nie dostaniesz odszkodowania wtedy, gdy szkoda powstanie w czasie trwania zastrzeżonej w umowie karencji,
  • tzw. inne okoliczności – czyli np. wojna, atak terrorystyczny,
  • część mienia – ubezpieczyciel nie zapłaci np. za skradzioną biżuterię, karty kredytowe czy papiery wartościowe, przedmioty zabytkowe, dziełach sztuki, kolekcjach.

Im wyższą składkę będziesz płacić, tym możesz spodziewać się mniejszej ilości wyłączeń. Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej, warto więc ją dokładnie przeczytać.

Zapytaj o zniżki, negocjuj cenę

Nic nie tracisz pytając o zniżki czy negocjując stawkę ubezpieczenia. Często polisy oferowane w pakietach są tańszym rozwiązaniem. Warto więc przemyśleć taką opcję.

Wiele osób skłania się tylko do wykupienia (i tak obowiązkowego!) OC na samochód, a nie zastanawia się nad tym, aby zapewnić sobie odpowiednią ochronę także w przypadku mieszkania. Tymczasem w jego codziennym użytkowaniu może dojść do sytuacji, na które nie będziemy mieć wpływu, a ich skutki będą nas sporo kosztować. Z kolei mając pieniądze z odszkodowania, można odnowić czy wyremontować mieszkanie, jeśli zostanie w jakiś sposób uszkodzone.

W zakładce „Ubezpieczenie mieszkania i domu” można wyszukać wiele propozycji ubezpieczeń i dopasować polisę pod swoje potrzeby. Na podstawie ww. wspomnianych kwestii można je spokojnie przeanalizować i wówczas podjąć decyzję oraz dobrze ubezpieczyć mieszkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.