Przejdź do treści
Panda Ubezpieczenia » Blog » Ubezpieczenie mieszkania i domu na wakacje, co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie mieszkania i domu na wakacje, co warto wiedzieć?

ubezpieczenie domu ubezpieczenie mieszkania

Mówi się, że złodzieje wakacji nie mają. Gdy Ty wypoczywasz poza domem czy mieszkaniem, oni mają bardzo pracowity czas. Jeśli więc nie chcesz, aby skorzystali z Twojej urlopowej nieobecności, zastanów się, czy wystarczy tylko odpowiednio zabezpieczyć swoje „cztery kąty”. Może warto też wykupić dobre ubezpieczenie mieszkania?

Antywłamaniowe zabezpieczenia

Zanim zamkniesz mieszkanie przed wyjazdem, sprawdź, czy wszystkie okna i drzwi są dobrze pozamykane. Jeśli masz założony system alarmowy, to nie zapomnij go włączyć. Jeżeli nie – zawsze możesz poprosić sąsiada czy kogoś zaufanego o to, aby zaglądał do domu pod Twoją nieobecność. Zapalił światło, podniósł rolety, czy w jakikolwiek inny sposób zasygnalizował, że nieruchomość nie jest całkowicie opuszczona. Nie zostawiaj zapasowych kluczy pod wycieraczką ani w żadnym innym łatwo dostępnym miejscu. Sprawdź, czy wyłączyłeś główny zawór wody, kurki z gazem i urządzenia codziennego użytku. Dzięki temu możesz maksymalnie obniżyć prawdopodobieństwo, że może dojść do nieprzewidzianego zdarzenia losowego. Cenne dla Ciebie rzeczy schowaj do sejfu. Przedurlopowe roztargnienie może sporo kosztować.

Musisz się jednak liczyć z tym, że nawet sąsiedzkie wsparcie nie będzie nigdy 100-procentową gwarancją. Gdy włamywacz upatrzy sobie mieszkanie, to zawsze istnieje ryzyko, że dokona kradzieży. A nawet jeśli, nie on, to podczas Twojego urlopu może dojść także do innych zdarzeń losowych takich jak np.

pożar,

powódź,

wybuch gazu,

przepięcia energetyczne,

aktów wandalizmu,

szkody wężykowate – spowodowane pęknięciem rur doprowadzających wodę,

zalanie mieszkania przez sąsiada.

Dlatego rozwiązaniem dla wszystkich możliwych wariantów jest wykupienie ubezpieczenia.

Co chroni polisa?

W ramach dodatkowej ochrony zabezpieczyć możesz nie tylko samą nieruchomość, ale także jej wyposażenie. Chodzi tu konkretnie o przedmioty takie jak np.

• meble,

• sprzęt elektroniczny,

• sprzęt AGD,

• dzieła sztuki,

• wartościowe książki,

• stare monety

• biżuterię,

• i inne cenne rzeczy stanowiące Twój dobytek.

W ten sposób możesz zapewnić ochronę nie tylko murów, ale i ruchomości. Przed wyjazdem warto je sfotografować. Gdyby zaginęły, łatwiej będzie odszukać te przedmioty.

Na jaką kwotę i jak ubezpieczyć mieszkanie/dom?

Pozostaje Ci jeszcze kwestia podjęcia decyzji, co do wyboru samej polisy i wielkości sumy ubezpieczeniowej. Jej wysokość powinna być uzależniona w pierwszej kolejności od tego, jaka może być potencjalna suma ewentualnych strat, a w drugiej – od wartości Twojego mienia. Oszacowanie tej kwoty musi być więc realne, a nie iluzoryczne.

Decydując się na polisę, weź pod uwagę, że mieszkania czy domu nie możesz ubezpieczyć tylko na czas swoich wakacji, tylko np. na minimum 30 dni. Pierwsza z opcji jest ograniczona – niewiele towarzystw ją oferuje. Druga często wychodzi mimo wszystko korzystniej. Okresem ochronnym można dzięki temu objąć kilka sezonów urlopowych. Przez rok czasu zapewne nie raz jeszcze wybierzesz się na wakacje np. podczas ferii zimowych. Warto więc przejrzeć różne oferty, aby mieć porównanie. Może trafisz na jakąś sezonową zniżkę? Zakłady ubezpieczeniowe również stosują takie upusty dla swoich klientów.

Wysokość polisy uzależniona będzie m.in. od tego, czy twój dom jest murowany, czy nie. Czy składkę opłacisz w całości, czy na raty. Dla ubezpieczyciela liczyć się będzie także Twój wkład własny. Chodzi tu o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania. Antywłamaniowe drzwi, okna, monitoring, ochrona. Na takie rozwiązania firmy ubezpieczeniowe zwracają szczególną uwagę. Im więcej w tym zakresie zainwestujesz, tym cena polisy będzie niższa.

Nie tylko więc system antywłamaniowy czy przysługa sąsiedzka wystarczą, abyś nie musiał martwić się o swój dom czy mieszkanie. Ubezpieczenie nieruchomości to zawsze większy spokój i pewność. Nawet jeśli dojdzie do włamania, to przynajmniej będziesz miał szansę na wypłatę odszkodowania za utracone szkody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *