Przejdź do treści
Panda Ubezpieczenia » Blog » Wybierz najlepszy zakład ubezpieczeniowy!

Wybierz najlepszy zakład ubezpieczeniowy!

  • przez
zakład ubezpieczeniowy

Dlaczego się ubezpieczamy? To pytanie, które zapewne nurtuje niejednego Kowalskiego, kiedy w domowym budżecie musi zaplanować opłacenie kolejnej składki ubezpieczeniowej lub wykupić polisę na właśnie zakupiony samochód, dom itd. Ci, którzy pesymistycznie podchodzą do życia, chcą zapewnić sobie ochronę na wszelkich możliwych polach. Za to optymiści ubezpieczenie uważają raczej za zbędny wydatek. Często też i jedni i drudzy nie mają czasu lub ochoty na to, aby przejrzeć kilka ofert, dowiedzieć zakład ubezpieczeniowy, spotkać się z doradcą i posłuchać jego propozycji. Co więcej – ostatecznie biorą pierwsze lepsze propozycje, bo chcą zaoszczędzić. To jednak pozorne oszczędzanie weryfikuje życie, gdy nagle okazuje się, że zakupiony produkt nie daje takiego poczucia bezpieczeństwa, jak oczekujemy.

Gdy potencjalne ryzyko czai się za rogiem…

Choroba, wypadek, kradzież, kolizja… przypadki potencjalnego ryzyka, które może nas dopaść można mnożyć. Życie jest nieprzewidywalne i nigdy nie wiemy, co może nas spotkać. Jedyne co możemy zrobić, to w pewnym sensie zmniejszyć skutki tych zdarzeń poprzez ubezpieczenie się od nich. To racjonalne podejście do kwestii wykupienia polisy. Bo jeśli zachorujemy, to z polisy będziemy mogli finansować leczenie. A gdy ukradną nam samochód, to Autocasco będzie alternatywą, która częściowo lub całkowicie pomoże nam pokryć poniesione straty finansowe. Gdy nasze mieszkanie zostanie zalane, dom się spali, to wówczas przydadzą się opłacane składki ubezpieczeniowe. Ryzyko finansowe przenosimy więc na ubezpieczyciela.

Z pomocą doradcy

Ilość odmian i wariantów ubezpieczeniowych może przytłoczyć. Zwykły Kowalski z trudem jest w stanie poradzić sobie z wyborem obowiązkowego OC na samochód, nie wspominając już o dowolnych opcjach ubezpieczeniowych typu Autocasco, Assistance. W jaki sposób ubezpieczyć najlepiej mieszkanie albo dom – na co zwrócić uwagę, a z czego ewentualnie zrezygnować? Która polisa będzie najlepsza na wyjazd turystyczny z rodziną? Sprawdzajmy, pytajmy i porównujmy! Przyda się tu z pewnością wsparcie merytoryczne doradcy ubezpieczeniowego. Zawsze możemy poprosić go przygotowanie kilku wariantów zakresu ochrony, która nas interesuje i porównać je także pod względem finansowym: składki do opłacenia oraz gwarantowanej sumy ubezpieczenia. Zawsze też można pozostać przy pakiecie podstawowym lub zdecydować się na rozszerzoną wersję. Bardzo ważne jest przejrzenie Ogólnych Warunków Ubezpieczeniowych (OWU), czyli dokumentu, w którym szczegółowo opisane jest, jak działa ubezpieczenie w danej sytuacji i za co ubezpieczyciel bierze odpowiedzialność, aby nie być potem zaskoczonym. Jeśli czegoś nie rozumiemy – nie trzeba się bać zapytać doradcy ubezpieczeniowego. To lepsze niż potem żałować, że podpisaliśmy coś, co nam nie zapewnia takiej ochrony, jaką potrzebujemy.

A może by tak w pakiecie?

Ubezpieczenia majątkowe na mieszkanie czy dom, OC, NWW, Autocasco i Asisstance można wykupić w pakietach. Często jest rozwiązanie korzystniejsze finansowo, a jednocześnie zapewniamy sobie kompleksowy zakres ochronny. Można np. połączyć ubezpieczenie murów i ich zawartości (znajdującego się w nich dobytku) razem z OC w życiu prywatnym. Tym samym np. jeśli to my zalejemy sąsiada, to nie będziemy się martwić skąd wziąć pieniądze na to, aby mu zapłacić odszkodowanie.

Decydując się na pakiet „samochodowy”, poza obligatoryjnym OC, którego zakres jest taki sam u wszystkich ubezpieczycieli, możemy jeszcze pokusić się np. o Autocasco, które sprawdzi się w momencie, gdy ukradną nam samochód, nieszczęśliwie zderzymy się z jakąś leśną zwierzyną, ktoś nam ukradnie część jego wyposażenia. Assistance z kolei uratuje nas z takiej opresji jak np. nagłe zepsucie się pojazdu podczas jakiegoś wyjazdu czy stłuczki. Wówczas uzyskamy pomoc drogową w postaci naprawy, holowania itp. Za to NWW zapewni nam odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, jaki poniesiemy my i nasi pasażerowie.

Na koniec warto jeszcze pamiętać o tym, że polisa ubezpieczeniowa powinna nas chronić, a nie traktuje się jej jako inwestycji pomnażania pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *