Panda Ubezpieczenia » Blog » Laptop i tablet pod specjalną ochroną

Laptop i tablet pod specjalną ochroną

ubezpieczenie sprzętu elektronicznego

Obecnie tablety czy laptopy są bardzo powszechne i używają ich każdego dnia zarówno dorośli, jak i dzieci. Bez względu na to jednak, czy służy do zabawy i chwil relaksu, czy też jest narzędziem pracy, podczas częstego użytkowania trzeba się liczyć z tym, że w każdej chwili sprzęt ten może ulec uszkodzeniu. Z racji tego, że nie jest to mały wydatek, a koszt naprawy (zwłaszcza gdy minął już okres gwarancji) często jest wysoki i nie opłaca się go ponosić, lepiej zadbać o to, aby przynajmniej uzyskać ewentualne odszkodowanie, gdyby coś się stało W tym celu warto wykupić ubezpieczenie sprzętu elektronicznego.

Gwarancja kontra polisa

W przypadku tego rodzaju sprzętu kwestie ubezpieczenia można rozwiązać na dwa sposoby. Pierwszy jest przedłużenie gwarancji. Zazwyczaj standardowo uzyskuje się darmową na dwa lata, a chcąc ją przedłużyć (nawet do 5 lat) – trzeba już dopłacić. Wówczas w tym okresie ochronnym masz zapewnione wsparcie techniczne w zakresie serwisowania sprzętu, awarii czy utraty danych, jakie na sprzęcie były zapisane. Jeśli ktoś Ci ukradnie przenośny komputer – możesz liczyć na nowy od sprzedawcy, podobnie jak wtedy, gdy serwis uzna, że jego naprawa jest niemożliwa.

Druga opcja to z kolei wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczeniowej. Ochrona może być świadczona wówczas w ramach ubezpieczenia OC, AC lub nieruchomości. Pomoc ze strony ubezpieczyciela najczęściej obejmuje takie sytuacje jak:

 • kradzież sprzętu,
 • uszkodzenie sprzętu na skutej działalności osób trzecich, błędnej obsługi,
 • uszkodzenie sprzętu z powodu niewłaściwego użytkowania – np. poprzez wylanie kawy na niego, upuszczenie na ziemię,
 • wady produkcyjne lub błędy konstrukcyjne, które zostaną ujawnione w sprzęcie po okresie gwarancji,
 • zniszczenie sprzętu w wyniku zdarzenia losowego takiego jak np. powódź, huragan, ogień itd.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że tak jak z dodatkowym ubezpieczeniem dla nowego sprzętu nie będzie problemu, tak w przypadku laptopa czy tabletu kupionego ponad 5 lat temu już może być kłopot. Im starszy model, tym trudniej zapewnić mu dodatkową ochronę.

Kiedy przyda się ubezpieczenie na sprzęt elektroniczny?

Poza codziennym użytkowaniem dodatkowa specjalna ochrona laptopa czy tabletu przyda się także w czasie podróży. W takich okolicznościach może zdarzyć się wszystko – kradzież naszego sprzętu, zniszczenie go czy zgubienie. Jeśli dodatkowo go ubezpieczyłeś, to musisz zadbać o to, aby był odpowiednio transportowany. Bagaż, w jakim znajduje się Twój sprzęt, musi być właściwie zabezpieczony przed złodziejami oraz zniszczeniami. W praktyce oznacza to, że jest odpowiednio zamknięty, zdeponowany w przechowalni luku bagażowym lub w hotelu). Z kolei, gdyby doszło do jego kradzieży, jak najszybciej powinieneś o tym powiadomić policję. Aby ubezpieczyciel rozważył kwestię wypłacenia odszkodowania za Twojego laptopa czy tabletu, jego zgubienie lub zniszczenie może być tylko skutkiem:

 • wypadku komunikacyjnego,
 • klęski żywiołowej,
 • choroby,
 • nieudanej próby kradzieży,
 • podczas transportowania bagażu przez zawodowego przewoźnika.

Są też pewne sytuacje, w których Twój sprzęt komputerowy nie będzie podlegał wypłacie odszkodowania:

 • bagaż z laptopem czy tabletem został pozostawiony bez opieki,
 • bagaż ze sprzętem elektronicznym nie był właściwie zabezpieczony przed kradzieżą lub zniszczeniem,
 • zniszczeniu uległa tylko zewnętrzna część laptopa lub tabletu,
 • uszkodzenia są skutkiem wad urządzenia.

Tego typu zapisy znaleźć można w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) każdego ubezpieczyciela, w zapisach dotyczących szczególnych wykluczeń. Dotyczą one również wspomnianego wyżej ubezpieczenia sprzętu użytkowanego w domu czy w biurze. Lepiej dokładnie się z nimi zawsze zapoznać, aby potem nie być zaskoczonym, gdy coś się zdarzy.

Roczna składka na sprzęt komputerowy nie powinna być zbyt wysoka. Warto jednak porównać sobie oferty w tym zakresie, zanim podejmiesz się decyzję.

Już za chwilę ruszy gorący okres komunijny, który sprzyja zakupom laptopów czy tabletów. Jeśli nosisz się z takim zamiarem, może warto, abyś rozważył, czy dodatkowe ubezpieczenie tego sprzętu nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.