Panda Ubezpieczenia » Blog » Brak OC? Dowiedz się, ile będzie Cię to kosztować!

Brak OC? Dowiedz się, ile będzie Cię to kosztować!

brak ubezpieczenia OC

W ferworze różnych codziennych spraw może Ci się zapomnieć, że właśnie minął termin zawarcia umowy ubezpieczeniowej dotyczącej OC lub opłacenia kolejnej raty polisy… Nie ma co wpadać od razu w panikę, tylko jak najszybciej trzeba uregulować tę kwestię. Brak ubezpieczenia OC może Cię kosztować bowiem dość sporo! I nie chodzi tu tylko o samą karę pieniężną od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego!

Kara liczona nawet w setkach tysięcy złotych

Kara za przerwę w ciągłości ubezpieczenia wynosi w 2019 r.:

  • brak OC do 3 dni:

– ok. 900 zł w przypadku samochodu osobowego,

– ok. 1350 zł w przypadku samochodu ciężarowego, autobusu, ciągnika samochodowego,

  • brak OC od 4 do 14 dni:

– ok. 2250 zł w przypadku samochodu osobowego,

– ok. 3380 zł w przypadku samochodu ciężarowego, autobusu, ciągnika samochodowego,

  • brak OC powyżej 14 dni:

– ok. 4500 zł w przypadku samochodu osobowego,

– ok. 6750 zł w przypadku samochodu ciężarowego, autobusu, ciągnika samochodowego.

A co w sytuacji, gdy zdarzyło Ci się nie płacić przez kilka lat OC? Wówczas kara nakładana jest tylko za okres, w którym nie było ubezpieczenia w roku przeprowadzenia kontroli przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Taką karę można spróbować umorzyć całkowicie lub częściowo pod warunkiem, że udowodnisz, że Twoja sytuacja życiowa uniemożliwia Ci zapłacenie wyznaczonej sumy.

Brak ważnego ubezpieczenia OC grozi także – gdy dojdzie do wypadku – pokryciem przez nieubezpieczonego sprawcę tego zdarzenia kosztów szkód wyrządzonych drugiej osobie lub na mieniu. Gdy poszkodowany z Twojej winy utraci zdrowie lub życie, wówczas czeka Cię zapłacenie odszkodowania, które może osiągnąć nawet dziesiątki czy setki tysięcy złotych. To horrendalne sumy, które nie będzie łatwo spłacić.

Automatyczne wznowienie polisy – nie tylko dla zapominalskich

Jak więc uniknąć wpadki z nieważną polisą OC? Jednym z rozwiązań jest jej automatyczne wznowienie. Zgodnie z przepisami towarzystwa ubezpieczeniowe mają bowiem obowiązek zrobić to nawet wtedy, gdy zdarzy nam się przegapić właściwy termin. Są jednak pewne okoliczności, w których ten proceder nie zadziała. Ubezpieczenie OC nie wznowi się automatycznie w sytuacji, gdy kupisz od kogoś auto. Masz praw skorzystać z tzw. „OC nabywcy”, ale niestety po upływie terminu jego ważności sam musisz zadbać o kontynuację polisy. Jeśli dojdzie do przerwy w ciągłości ubezpieczenia, grozi Ci kara z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego plus wspomniane już konsekwencje w przypadku spowodowania wypadku.

Podobnie zadzieje się w momencie, kiedy nie opłacisz całej składki, tylko rozłożysz sobie opłatę ubezpieczeniową na raty. Warto więc pilnować terminów.

Polisa OC nie wznowi się automatycznie także wtedy, gdy wypowiesz ją w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej i nie zawrzesz nowej. Wówczas „stara” również się „nie przypomni” – zadbaj więc o to, aby wcześniej podpisać kolejną umowę ochronną.

Nie licz również na automatyczne wznowienie OC, jeśli ubezpieczyciel ogłosi upadłość lub zostanie zlikwidowany. Dlatego lepiej wcześniej sprawdzić, jakie opinie ma dane towarzystwo oraz, w jakiej jest kondycji.

Jak pilnować terminu OC?

Na koniec więc kilka wskazówek jak możesz uchronić się przed brakiem ważnej polisy OC. Jeśli decydujesz się na raty – pilnuj terminów uregulowania kolejnej składki. Gdy kupiłeś od kogoś samochód i korzystasz z przywileju, czyli „OC nabywcy”, nie przegap terminu ważności tego ubezpieczenia i zanim on nastąpi, wybierz nową polisę na kolejny rok. Jeżeli wypowiedziałeś OC w czasie trwania umowy ochronnej, pamiętaj o tym, że w odpowiednim terminie trzeba podpisać nową polisę. Szukając zakładu ubezpieczeniowego, nie sugeruj się tylko najniższą składką. Czasami przy tym wyborze jednak lepiej bazować na tym, jak dany podmiot jest postrzegany przez klientów i jak sobie radzi na rynku ubezpieczeń.

Zawsze też pozostaje jeszcze jedno rozwiązanie – możesz poprosić doradcę ubezpieczeniowego, aby przypomniał Ci z pewnym wyprzedzeniem czasowym, o tym, że kończy się ważność ubezpieczenia OC. Jeśli chodzi o nas – możesz na nas liczyć w tej kwestii!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.