Panda Ubezpieczenia » Blog » Zadbaj o kondycje swojego samochodu!

Zadbaj o kondycje swojego samochodu!

bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów

Bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów w dużym stopniu zależy od stanu technicznego auta. Więc dbanie o samochód jest pod tym względem szczególnie ważne. Sprawdź na jakie podzespoły trzeba zwracać uwagę w trakcie eksploatacji samochodu.

Opony

Dla bezpiecznej i ekonomicznej jazdy sprawdzaj opony co najmniej raz w miesiącu. Zalecany poziom ich ciśnienia znajdziesz na tabliczce pojazdu lub w instrukcji obsługi.

Jeśli widzisz, że opony są zużyte – musisz je wymienić. Jeśli głębokość bieżnika jest zbyt niska, narażasz siebie i innych na niebezpieczeństwo. Twoje hamulce mogą być przyzwoite, ale jeśli nie ma odpowiedniej przyczepności, na niewiele się zdadzą. Zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych.

Hamulce

Jeśli słyszałeś piskliwy dźwięk przy naciskaniu hamulców więcej niż raz to znak, że musisz zmienić klocki hamulcowe – nie chodzi już o „odrobinę rdzy”.

Samochód nie zatrzymuje się prawidłowo po naciśnięciu hamulca? Mogło dojść do wycieku w układzie hamulcowym. Koniecznie zbadaj tą sprawę z mechanikiem.

Płyny

Olej silnikowy – sprawdzaj jego poziom dopiero, gdy samochód ostygnie. Po wyczyszczeniu ściereczką lub ręcznikiem papierowym włóż bagnet ponownie do pojemnika na olej najgłębiej jak to możliwe. Po wyciągnięciu zobaczysz na jakim poziomie znajduje się olej.

Są też takie płyny, jak płyn przekładniowy, płyn hamulcowy, płyn do wspomagania kierownicy i płyn chłodzący. Dzisiejsze samochody są tak inteligentne, że same informują Cię, gdy wymagają interwencji. Jeśli zapali się kontrolka ostrzegawcza –  nie ignoruj jej i umów się do mechanika.

Silnik

Silnik twojego samochodu jest najważniejszym obszarem Twojego samochodu – aby działał bezproblemowo przez długi czas musisz się nim odpowiednio zająć. Gdy jedziesz na myjnię, poświęć chwilę na sprawdzenie, co dzieje się pod maską.

Nie musisz być złotą rączką, aby wykryć wyciek. Pamiętaj, że intensywne ciepło wpływa na silnik Twojego samochodu. Zwróć uwagę na przewody podciśnieniowe – jeśli są popękane lub źle założone mogą sprawić, że wiele urządzeń będzie działało nieprawidłowo. Dotyczy to również wszystkich rodzajów połączeń i uszczelek. Okazjonalne badania kontrolne to absolutna podstawa.

Wycieraczki

Sprawdzaj je regularnie, chociażby podczas mycia samochodu.

Gdy zaskoczy Cię deszcz unikniesz niepotrzebnego stresu.

Pamiętaj, że zawsze możesz wymienić wycieraczki kupując je na stacji benzynowej lub w sklepie samochodowym.

Klimatyzacja

Zacznij od sprawdzenia wentylatorów i przecieków w układzie klimatyzacji.

Pomogą Ci w tym specjalne spraye, które znajdziesz na każdej stacji benzynowej.

Może się również zdarzyć, że Twoja klimatyzacja nie zawiera czynnika chłodniczego.

Każdy z takich i podobnych problemów rozsądnie jest rozwiązać z specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *