Przejdź do treści
Panda Ubezpieczenia » Blog » Klima w aucie pod czas postoju będzie mandat?

Klima w aucie pod czas postoju będzie mandat?

klima w aucie pod czas postoju

Pod czas postoju przy temperaturze około 30 stopni samochód szybko traci przyjemny chłód. Włączona klima w aucie powoduje, że silnik pozostaje włączonym pod czas postoju w obszarze zabudowanym. Czy w tej sytuacji narażamy się na mandat? Już wyjaśniamy.

Praca klimatyzacji w samochodzie uzależniona jest od pracy silnika, więc, żeby schłodzić pojazd pod czas postoju, musisz zostawić włączony silnik. Co o tym mówią przepisy?

Czym jest postój? „Postój pojazdu – unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę”.
„Zabrania się kierującemu: pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze”.
Więc:
– za postój z włączonym silnikiem w obszarze zabudowanym możemy dostać mandat w wysokości 100 złotych;
– wykroczenie to nie przywiduje punktów karnych.

Warto też zaznaczyć, że nie jest przy tym właściwe (a przynajmniej nie w każdym wypadku) „podciąganie” tego czynu pod inny przepis polegający na używaniu pojazdu na obszarze zabudowanym w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem – za to wykroczenie należy się mandat w wysokości do 300 zł (zero punktów), jednak zdecydowanie postój pojazdu z włączonym silnikiem nie wiąże się automatycznie z „powodowaniem uciążliwości”.

Trzeba przy tym jasno powiedzieć, że po pierwsze, ryzyko, iż trafimy na policjanta, który zechce nas ukarać mandatem za chłodzenie się w samochodzie na postoju, nie jest wysokie, a po drugie, w pewnych sytuacjach jest to zachowanie wręcz usprawiedliwione (np. mamy w aucie małe dziecko, na zewnątrz upał) i nasze spotkanie z policją skończy się co najwyżej pouczeniem.

Jak bezpiecznie schłodzić się w aucie?

– Wsiadając do rozgrzanego pod czas postoju samochodu najlepiej otworzyć wszystkie okna i przejechać tak 200-300 metrów.
– Przy krótkich przejazdach po mieście nie obniżaj temperaturze więcej niż o 6-8 stopni od temperatury na zewnątrz – tak nie narażasz się na przeziębienie.
– Zamiast nadmiernego wychładzania wnętrza auta, włącz silniejszy nawiew.
– W trakcie długich przejazdów można schłodzić wnętrze bardziej, ale trzeba pamiętać, żeby za około 15 minut przed końcem trasy stopniowo podnosić temperaturę w samochodzie do wyrównania z temperaturą zewnętrzną, tak unikniemy gwałtownej zmiany temperatury.
– Komfort jazdy w upale zwiększysz, zasłaniając tylne szyby auta roletami; warto też zasłaniać roletą fabryczny szklany dach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.