Logo-panda-ubezpieczenia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Zadzwoń  +48 537 969 294
ua
rus

Dzieci odchowane, kredyty spłacone, rozdział związany z pracą zawodową zakończony. Mimo pozornej stabilności, nie zawsze ten etap życia jest tak spokojny i bezproblemowy. Często pojawiają się choroby, nieszczęśliwe wypadki, a uzbierane środki niekoniecznie wystarczają na to, aby sobie poradzić z nimi. Wiek emerytalny to czas, kiedy ubezpieczenie na życie może nam się przydać.

Dla 50+

Już dla osób po 50. roku życia można znaleźć (również w naszej ofercie) korzystne polisy, które będą miały najczęściej charakter ochronny i zabezpieczą finansowo najbliższych na wypadek śmierci seniora. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego niektóre z nich zawierane są bezterminowo, a po osiągnięciu określonego progu wiekowego (np. 86 lat) klient nie musi już płacić kolejnych składek, ale nadal jest chroniony.

Są jednak ubezpieczyciele, którzy stawiają ograniczenia wiekowe i wówczas np. po 70. czy 80. roku życia senior nie może już wykupić polisy na życie.

Indywidualnie lub w małżeńskim duecie

Jakie oferty ubezpieczeniowe czekają na seniorów? Mogą podpisać umowę na ochronę indywidualną lub wybrać polisę małżeńską. W przypadku drugiej opcji, jeśli jeden z małżonków umrze (śmierć nastąpi w okolicznościach, które znajdują się w zapisach ubezpieczenia), drugi otrzyma środki finansowe, które są w niej gwarantowane. Dodatkowo senior może być nadal objęty ochroną, ale już w wymiarze indywidualnym. Warunkiem jest regularne opłacanie składek.

Dodatkowo ochrona

Decydując się na polisę ubezpieczeniową, senior może rozważyć rozszerzenie jej zakresu np. na wypadek ciężkiego zachorowania, nieszczęśliwego wypadku. Jeśli dojdzie do tych sytuacji, ma wsparcie finansowe w określonym w ubezpieczeniu zakresie, które z pewnością się wówczas przyda.

To, jaki kształt ma mieć ostatecznie polisa, zależy przede wszystkim od oczekiwań osoby się ubezpieczającej. Chodzi tu o to, aby zdecydowała, czy chce mieć środki na to, aby ewentualnie się leczyć czy rehabilitować, czy tylko zależy jej na tym, aby najbliżsi po jej śmierci mieli pieniądze na jej pochówek i byli zabezpieczeni przed niedostatkiem.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują także – w ramach dodatkowej umowy – rentę z tytułu niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby dojrzałe nie muszą się wówczas martwić o to, że w takiej sytuacji będą obciążeniem finansowym dla najbliższej rodziny.

Wyższa składka

Im więcej ma się lat, tym składka ubezpieczeniowa jest wyższa. Wynika to z tego, że ubezpieczyciele rekompensują sobie krótszy okres płacenia, zwiększając ich wysokość. Dlatego zbyt mała składka powinna wzbudzić podejrzenie, gdyż może wiązać się z bardzo niską sumą ubezpieczeniową, która gwarantowana jest po śmierci seniora. Najlepszym rozwiązaniem może być wybór takiej opcji, w której jej wysokość nie jest odgórnie narzucona.

Przy zawieraniu polisy, warto, aby senior dobrze zapoznał się z wyłączeniami od odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Zanim klient podpisze umowę, powinien wiedzieć, w jakich przypadkach nie może liczyć na wsparcie finansowe. Zazwyczaj jednak ubezpieczyciele nie wypłacają odszkodowania, jeśli do śmierci seniora dojdzie w wyniku:

  • choroby przewlekłej,
  • samobójstwa,
  • samookaleczenia,
  • uprawiania sportów ekstremalnych,
  • czynnego udziału w przestępstwie,
  • zażycia leków, które nie zostały przepisane przez lekarza prowadzącego,
  • przyjęcia środków odurzających, alkoholu lub narkotyków.

Bez lub z ankietą medyczną

W niektórych firmach w czasie przystępowania do ubezpieczenia senior nie musi okazywać się badaniami lekarskimi i nie jest pytany oraz stan zdrowia (czyli bez ankiety medycznej). W innych znaczenie będzie miało to, aby np. w okresie 36 miesięcy poprzedzających zawarcie umowy nie był diagnozowany, leczony lub kontrolowany z powodu czy następstwa choroby (ciężkiego zachorowania).

Od sumy ubezpieczeniowej, na jaką zdecyduje się senior, zależeć będzie ostatecznie wysokość comiesięcznej składki, którą będzie opłacał. Znaczenie ma też okres trwania umowy. Im dłuższa ochrona, tym zazwyczaj wyższa suma ubezpieczenia. I to trzeba wziąć pod uwagę.

Follow by Email
Facebook0
Twitter20

Zostaw telefon, oddzwonimy do Ciebie w ciągu 15 minut!

Ostatnio na blogu:

Tesla Cybertruck – przyszłość czy żart?

21 listopada Elon Musk przedstawił nowe dziecko firmy Tesla – pik-up Tesla Cybertruck. Nowy samochód nieźle namieszał w świecie motoryzacji. Powodem zamieszania jest przede wszystkim jego design, ale to nie jedyne, co można podać w wątpliwość. Tesla już...

czytaj dalej

Czym jest porównywarka ubezpieczeń OC/AC?

Porównywarka ubezpieczeń OC/AC pozwala: • wyliczyć i porównać ceny ubezpieczeń; • dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb; • zakupić polisę online z rabatem 15% lub zamówić polisę pod czas rozmowy z konsultantem; • zapisać i przesłać na e-mail gotową kalkulację; •...

czytaj dalej

Gigantyczne kary od UFG!

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny od stycznia do marca wystawił kierowcom kary na 81 mln zł. Powód kary od UFG? Brak wykupionej polisy. Nawet jeżeli auto stoi w garażu i tak musisz za nie zapłacić! wystarczy, że jest zarejestrowane! Ubezpieczeniowy Fundusz...

czytaj dalej

Darowizna pojazdu w rodzinie?

Darowizna pojazdu członkowi rodziny? Jak prawidłowo sporządzić umowę? Jakie dane powinny się w niej znaleźć? Jakie formalności trzeba spełnić po jej zawarciu? Co z podatkiem w tej sytuacji? Zdecydowałeś się na zakup nowego samochodu, a stary chcesz oddać członkowi...

czytaj dalej

W jakim terminie dostaniesz odszkodowanie z AC?

O terminie wypłaty odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia OC pisaliśmy wyżej. Jak wygląda sytuacja z dobrowolnym ubezpieczeniem AC? Ile czasu ma zakład ubezpieczeń na wypłatę odszkodowania? Warunki te określa Art. 817 Kodeksu cywilnego: „§ 1. Ubezpieczyciel...

czytaj dalej

W jakim terminie dostaniesz odszkodowanie z OC?

Niezależnie od tego, w jaki sposób będzie wypłacane odszkodowanie – czy pieniądze będą wypłacone przelewem na rachunek własny, czy pieniądze trafią bezpośrednio na konto warsztatu, chcemy, żeby odbyło się to jak najszybciej. Więc jaki jest termin wypłaty odszkodowania...

czytaj dalej

Wakacje z przewlekłą chorobą

Nadciśnienie, nowotwory, choroba wieńcowa czy inne przewlekłe problemy ze zdrowiem nie muszą przeszkodzić w tym, aby wybrać się na zagraniczne wakacje. Osoby, które na nie cierpią, często rezygnują z wypoczynku w odległe miejsca z obawy, że będą zmuszeni pokryć...

czytaj dalej