Przejdź do treści
Panda Ubezpieczenia » Blog » Ubezpieczenie samochodu jako współwłaściciel

Ubezpieczenie samochodu jako współwłaściciel

ubezpieczenie samochodu współwłaściciel

Cena pierwszego ubezpieczenia samochodu zwykle jest bardzo wysoka. Żeby ją obniżyć, często stosowane jest posiadanie samochodu we współwłasności. Dla młodych kierowców opłaca się mieć współwłaścicielem samochodu osobę starszą i bardziej doświadczoną. Gdy współwłaściciel ma duże zniżki, kalkulacja ubezpieczenia uwzględni to i cena polisy OC będzie niższa. Taki wpływ ma na ubezpieczenie samochodu współwłaściciel. Korzyści dla młodych kierowców są oczywiste. Na co powinien uważać współwłaściciel, posiadający duże zniżki?

Osoba, ubezpieczająca swoje pierwsze auto w zakresie OC może zaoszczędzić dużą kwotę. To nie jedyna korzyść, którą zyskuje młody kierowca, ponieważ przysługują mu także zniżki za bezszkodową jazdę i po osiągnięciu maksymalnego poziomu zniżek będzie mógł samodzielnie zyskać niską cenę.

Współwłaściciel, który ma duże zniżki, ponosi ryzyko, ponieważ w przypadku kolizji z winy jednego właściciela, zniżki traci także drugi. Decydując się na współwłasność, trzeba także uważać, czy każdy ze wspólników nie mają długów, w przeciwnym razie bank może zainteresować się wspólnym samochodem.

Warto też pamiętać, że posiadanie współwłaściciela wiąże się z większą ilością formalności pod czas sprzedaży pojazdu. Można to załatwić, podpisując pełnomocnictwo. Zgoda współwłaściciela potrzebna na wypłatę odszkodowania na likwidacje szkody. W przypadku śmierci jednego ze współwłaścicieli,  sytuacja będzie bardziej skomplikowaną, ponieważ przypadająca jemu część wejdzie do masy spadkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *