Przejdź do treści
Panda Ubezpieczenia » Blog » Kupiłeś używany samochód? Co z ubezpieczeniem OC?

Kupiłeś używany samochód? Co z ubezpieczeniem OC?

ubezpieczenie oc nabywcy

Kupując używany samochód, często nie wiemy co robić z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Jak sprawdzić ubezpieczenie OC nabywcy, czy nadal korzystać z OC zakupionego samochodu, czy zawrzeć nowe. 

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK po zakupie samochodu obowiązki, wynikające z polisy OC, przechodzą na nabywcę pojazdu. To oznacza, że wraz z dowodem rejestracyjnym i kluczykami sprzedawca pojazdu jest zobowiązany do przekazania potwierdzenia posiadania ubezpieczenia OC. Warto zadbać o to, by sprawdzić, czy posiada właściciel samochodu ważną polisę OC jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży.

Tak więc przekazana nabywcy umowa OC, jest ważna do końca okresu, na który została zawarta. Trzeba pamiętać o tym, że nie zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejny rok. Warto też się przygotować na to, że ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki ubezpieczenia biorąc pod uwagę dane nabywcy (doświadczenie, historia posiadania ubezpieczeń, wiek kierowcy).

Jednak na nabywcy pojazdu nie ma obowiązku korzystania z polisy OC poprzedniego właściciela. Nabywca pojazdu może w każdym momencie zawrzeć nowe ubezpieczenie i zrezygnować z poprzedniej polisy. W tym celu trzeba złożyć wypowiedzenie polisy OC nabywcy pojazdu.

Oblicz swoją polisę, korzystając z naszego kalkulatora OC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *